rodicum-kurakum-se-rodi-novorozenci-s-mensi-porodni-hmotnostiKouření rodičů negativně ovlivňuje vývoj i zdraví novorozeňat. Vyplývá to z výsledků rozsáhlé mezinárodní studie, na níž se v uplynulých dvaceti letech podíleli a ještě podílejí odborníci z Masarykovy univerzity v Brně (MU). Zkoumali více než pět tisíc párů a jejich potomků v Brně a na Znojemsku. Děti mají větší počet vrozených vad a mají také vyšší riziko výskytu nádorového onemocnění.

Novorozenci kuřaček měli rovněž o 107 gramů nižší průměrnou hmotnost a byli průměrně o 1,3 cm menší. Dokonce měli o 0,2 centimetru menší obvod hlavy.

Kuřačky také mnohem častěji udávaly větší obavy a neklid při začátku porodních bolestí i po návratu z porodnice. Častěji se bezdůvodně rozčilovaly a pociťovaly vnitřní napětí.

V prvním půlroce života bylo hospitalizováno téměř dvakrát více dětí kouřících matek než nekuřaček. 


I otcové ovlivňují stav a zdraví novorozenců!

Jak uvedl vedoucí Výzkumného pracoviště preventivní a sociální terapie Lékařské fakulty MU Lubomír Kukla, zdraví novorozenců poškozují rovněž kouřící otcové. Jejich děti mají větší počet vrozených vad a mají také vyšší riziko výskytu nádorového onemocnění.

Zjednodušeně řečeno – látky z cigaretového kouře ovlivňují DNA ve spermatu. Podle Kukly měly závažnější zdravotní potíže matky, které kouřily půl roku po porodu. Stěžovaly si rovněž na zvýšenou, téměř stálou nemocnost svých dětí.

„Děti kuřaček měly významně zvýšenou frekvenci všech sledovaných znaků poškození respiračního ústrojí včetně zánětů středouší. V prvním půlroce života bylo hospitalizováno téměř dvakrát více dětí kouřících matek než nekuřaček. Mateřské mléko kouřících matek obsahovalo až třikrát více toxických látek než mléko nekuřaček,“ uvedl Lubomír Kukla.

 

Děti kuřáků mají častější poruchy chování

Studie též prokázala častější poruchy chování dětí vystavených kouření než dětí nekuřáků. V předškolním věku se mnohem víc objevovala hyperaktivita, impulzivnost, neposlušnost, poruchy pozornosti i agresivita.

Poznatky ze studie potvrdil Právu také z praxe primář Neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Brno Ivo Borek.

„Neděláme statistiku, ale o vyšší nemocnosti těchto dětí velmi dobře víme. Denně ovšem řešíme problémy s drogově závislými matkami, například už jen to, že nechodí do poradny. Bohužel těhotenství i šestinedělí bývá často spojeno u kuřaček s drogami a alkoholem. Objevuje se u matek, jimž nezáleží na vlastním osudu ani na osudu dítěte,“ říká primář.

Do mezinárodní studie se jen v Brně zapojilo 3645 těhotných žen, z nichž v období do otěhotnění kouřilo 42 procent, přičemž devět procent vykouřilo více než krabičku denně. Po zjištění gravidity nekouřila celá polovina, pět procent z celkového počtu žen kouřilo více než dvacítku denně i v těhotenství.

Odborníci sledují páry i jejich děti od prenatálního růstu a pokračují až do 19 let věku. Posledním narozeným bude 19 let zhruba za rok. Studie probíhá v šesti evropských zemích, sleduje na 40 000 dětí. Šíře jejího záběru nemá obdobu.